Go to content

Certyfikat zarządzania projektami – klucz do awansu w twojej branży

Gamitlab|13 listopada 2020

Zastanawiasz się, jak awansować? W każdej branży rozwój umiejętności przywódczych jest jedną z najskuteczniejszych metod na rozwój kariery, która pozwoli Ci objąć wysokie stanowiska kierownicze i podnieść zarobki na nowy poziom.

Umiejętność sprawnego zarządzania projektami jest kluczowa w niemal każdej branży. Każda firma, która musi dostarczać produkty na czas i w ramach budżetu czy osiągnąć wyznaczone cele produkcyjne lub sprzedażowe jest w stanie istotnie zwiększyć swoje zyski dzięki efektywnemu zarządzaniu projektami. Poniżej przyjrzymy się kilku sektorom gospodarki, w których zarządzanie projektami odgrywa szczególnie ważną rolę.

IT

W ostatnich latach obserwowaliśmy regularny wzrost wydatków w obszarze technologii informacyjnych. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną ten trend uległ chwilowemu wyhamowaniu, jednak eksperci przewidują powrót do dynamicznego rozwoju już w przyszłym roku. Zatrudnienie w tym sektorze ma w przeciągu najbliższej dekady wzrosnąć aż o około 11%, znacznie bardziej niż w innych branżach. Znaczny wzrost liczby pracowników bezpośrednio przełoży się na zapotrzebowanie na wykwalifikowanych kierowników i menadżerów, którzy są w stanie wnieść do firmy zarówno fachową wiedzę jak i zdolności przywódcze. Na pracowników branży IT, którzy aspirują do objęcia wysokich stanowisk kierowniczych czeka mnóstwo możliwości rozwoju kariery.

Outsourcing usług

Rynek outsourcingu procesów biznesowych rozwija się niezwykle dynamicznie: do 2027 roku ma wzrastać w tempie aż 8% rocznie, osiągając imponującą wartość 405,6 mld dolarów. Obsługa klienta, usługi księgowe, prawne, HR… Firmy stawiają na outsourcing tych obszarów ze względu na niższe koszty, wygodę i elastyczność. Outsourcing usług to obszar rynku z ogromnym potencjałem, który przez swój dynamiczny rozwój będzie zgłaszał zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry kierownicze, które pozwolą realizować zlecenia klientów szybciej, skuteczniej i przy niższych kosztach. Jeśli interesuje Cię rozwój kariery w obszarze outsourcingu usług lub centrach usług wspólnych, wiedza w zakresie zarządzania projektami będzie ogromnym atutem.

Bankowość i ubezpieczenia

W branży bankowej i ubezpieczeniowej nieustannie pojawiają się nowe, udoskonalane technologie oraz modele operacyjne, które czynią pracę szybszą i skuteczniejszą. Jak za tym wszystkim nadążyć? Niemal każdy proces wdrażania nowych zasad, praktyk czy systemów w bankowości i ubezpieczeniach nadzorowany jest przez kierownika projektu, który dba o skuteczność przedsięwzięcia. W tych szybko rozwijających się obszarach czeka wiele okazji dla osób gotowych do rozwijania swoich kompetencji przywódczych.

Opieka zdrowotna

Technologia medyczna to jeden z najbardziej dochodowych sektorów na świecie. Biorąc pod uwagę nieustanne fuzje między przedsiębiorstwami, ciągłe zapotrzebowanie na usługi medyczne, stale rosnące zyski i rozwój technologii medycznych, jest to branża, w której umiejętne zarządzanie projektami odgrywa jedną z kluczowych ról. Umiejętności efektywnego zarządzania zasobami, planowania i konsekwentnego osiągania wyznaczonych celów to kluczowe kompetencje, których poszukują firmy z branży medycznej przy obsadzaniu stanowisk kierowniczych.

Produkcja

Tam, gdzie ma miejsce opracowanie i wytwarzanie produktów, zawsze pojawia się zapotrzebowanie na umiejętności zarządzania projektami. Dobry kierownik projektu jest w stanie zadbać o powodzenie przedsięwzięcia, którego sukces inaczej stanąłby pod znakiem zapytania przez problemy z terminowym wykonaniem zlecenia czy zmianę oczekiwań klienta. Znajomość zagadnień związanych z zarządzaniem zespołem, relacjami z kontrahentami i zasobami materialnymi znacznie zwiększy Twoją wartość dla pracodawcy lub pomoże zmaksymalizować zyski, jeśli prowadzisz własną działalność.

Konsulting i szkolenia

Mimo że światowy rynek konsultingowy został mocno dotknięty przez pandemię koronawirusa, jego wartość ciągle wynosi imponujące 132 mld dolarów. Po unormowaniu sytuacji powinniśmy spodziewać się powrotu do wzrostu wartości tego rynku, szczególnie w obszarze konsultingu IT. Połączenie eksperckiej wiedzy i umiejętności dotyczących zarządzania umożliwi Ci szybkie pięcie się po szczeblach kariery w tej przyszłościowej branży.

Jak nauczysz się zarządzania projektami?

Na tym lista oczywiście się nie kończy. Niezależnie od charakteru Twojej pracy znajomość praktyk zarządzania projektami będzie stanowić atut, który pomoże Ci wybić się spośród innych, awansować i wejść w rolę lidera. Jak możesz zdobyć potrzebną wiedzę? Nie musisz w tym celu kończyć studiów z zarządzania. Znacznie szybszym rozwiązaniem są szkolenia, które oferują , konkretną wiedzę, którą będziesz w stanie szybko przyswoić i zastosować we własnych projektach.

Jakie szkolenie będzie dla Ciebie odpowiednie?

Jeśli masz już doświadczenie w zarządzaniu projektami, uzyskanie prestiżowego certyfikatu Project Management Professional (PMP) potwierdzi Twoją wiedzę w tym zakresie i uczyni wiarygodnym kandydatem do objęcia wysokich stanowisk kierowniczych.

Jeśli dopiero aspirujesz do objęcia stanowiska kierowniczego, mamy w ofercie szkolenia, które w przystępny sposób zapoznają Cię z kluczowymi zagadnieniami dotyczącymi zarządzania projektami i pozwolą uzyskać rozpoznawalne certyfikaty, w tym Certified Associate in Project Management (CAPM) i PRINCE2.

Tekst na podstawie artykułu Hemanta Deshpande „Want to Be More Valuable in IT? Learn Project Management”

O autorze

Hemant Deshpande, certyfikowany Project Management Professional (PMP), posiada ponad 17-letnie doświadczenie w zarządzaniu projektami wielu międzynarodowych korporacji. Nadzorował duże programy transformacyjne dla największych światowych firm z listy Fortune 500, w branżach takich jak bankowość, finanse czy telekomunikacja.

Autor