Go to content
analityk biznesowy jak zostać

Jak zostać analitykiem biznesowym?

Gamitlab|30 września 2021

Analitycy biznesowi odgrywają bardzo ważną rolę w świecie biznesu – to dzięki ich pracy firmy są w stanie podejmować optymalne decyzje dotyczące dalszej działalności. W erze pandemii, niepokojów na tle politycznym, zażartej konkurencji gospodarczej i gwałtownie rozwijającej się technologii firmy coraz bardziej polegają na osobach, które są w stanie wyciągnąć wartościowe informacje z dostępnych danych. Zostanie jedną z takich osób to bardzo atrakcyjna i opłacalna perspektywa, stąd wielu zadaje sobie pytania: jak zostać analitykiem biznesowym i co robi analityk biznesowy?

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

 • Co robi analityk biznesowy?
 • Czy bycie analitykiem biznesowym to dobra praca?
 • Jak zostać analitykiem biznesowym i rozwijać swoją karierę?
 • Jakich błędów wystrzegać się jako analityk biznesowy?

Co robi analityk biznesowy?

Analityk biznesowy dokonuje analizy sytuacji firmy i jej otoczenia biznesowego oraz, dzięki pracy z dużymi zbiorami danych, wychodzi z sugestiami, w jaki sposób firma może poprawić swoje wyniki i wydajność. Należy pamiętać, że mimo pewnych podobieństw między analitykiem biznesowym a analitykiem danych, są to dwie różne profesje. Analityk biznesowy współpracuje z kierownictwem w celu redukcji kosztów, poprawy wydajności i zwiększenia konkurencyjności firmy.

zdjęcie analityka biznesowego

Czy bycie analitykiem biznesowym to dobra praca?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się zadaniom, jakie czekają na Ciebie w tej pracy. Analityk biznesowy:

 • Identyfikuje obszary, w których firma może dokonać poprawy swojej działalności
 • Pomaga projektować lub modyfikować systemy biznesowe i informatyczne
 • Utrzymuje kontakt z interesariuszami, aby dobrze zrozumieć i spełnić ich potrzeby
 • Dokumentuje i analizuje potrzeby firmy
 • Rozwiązuje problemy biznesowe
 • Współpracuje z architektami systemu i deweloperami w celu prawidłowej implementacji systemu

To przykładowe obowiązki, które pełni analityk biznesowy. Jest on łącznikiem, który zbiera, przetwarza i dystrybuuje istotne dane pomiędzy różnymi działami firmy.

Analitycy biznesowi są poszukiwani w niemal wszystkich sektorach gospodarki, zarówno przez firmy z sektora prywatnego, jak i publicznego. Szczególnie duże zapotrzebowanie na analityków biznesowych występuje w consultingu i IT, a także w księgowości, finansach i bankowości inwestycyjnej.

Jeśli posiadasz analityczny umysł, lubisz pracować z danymi i potrafisz wyciągać na ich podstawie wnioski oraz przedstawiać je w zrozumiałej formie, zawód analityka biznesowego będzie dla Ciebie bardzo atrakcyjną propozycją, która zapewni Ci silną pozycję na rynku pracy.

Jak zostać analitykiem biznesowym i rozwijać swoją karierę?

Przyjrzyjmy się, jak krok po kroku możesz rozwijać się w roli analityka biznesowego:

 1. Zdobądź potrzebne kompetencje: ukończ studia na kierunku związanym z analizą biznesową (np. finanse i rachunkowość, big data, itp.) lub przejdź profesjonalne szkolenie. Możesz również na własną rękę uczyć się potrzebnych zagadnień, jednak dyplom ukończenia studiów i certyfikat ukończenia szkolenia mogą dać Ci dużą przewagę nad konkurencją w oczach pracodawców.
 2. Zaaplikuj na stanowisko juniorskie związane z analizą biznesową
 3. Wykorzystaj stanowisko juniorskie, aby nauczyć się jak najwięcej i zdobyć ekspercką wiedzę w Twojej specjalizacji, która pozwoli Ci na awans
 4. Bierz udział w kursach doszkalających i zdobądź certyfikat wydawany przez renomowaną instytucję, np. CBAP, aby zwiększyć Twoje szanse na objęcie stanowiska seniorskiego lub kierowniczego
 5. Po około dziesięciu latach możesz zacząć interesować się objęciem stanowiska jako Chief Technology Officer (CTO) lub pracować jako niezależny specjalista.
proces certyfikacji cbap
Certyfikat CBAP poświadcza posiadanie wysokich kompetencji w analizie biznesowej. Źródło: www.institutei4.com.

Jakich błędów wystrzegać się jako analityk biznesowy?

Niestety ścieżka kariery analityka biznesowego bywa wyboista. Niektóre błędy mogą poważnie zaszkodzić Twojemu rozwojowi zawodowemu. Oto najczęstsze z nich:

Skupianie się wyłącznie na rozwijaniu umiejętności twardych

Analityk biznesowy musi posiadać umiejętności związane z obsługą programów do analizy i wizualizacji danych, ale to zaledwie jedna ze składowych tej profesji. Równie ważnymi elementami są komunikatywność oraz wiedza na temat otoczenia biznesowego firmy.

Brak specjalizacji

Najbardziej cenieni analitycy biznesowi oprócz ogólnej znajomości zagadnień związanych ze swoją profesją są również ekspertami w wybranej przez siebie wąskiej dziedzinie. Wybór specjalizacji i zdobycie w niej eksperckiej wiedzy to klucz do rozwoju Twojej kariery jako analityk biznesowy.

Zaniedbanie umiejętności interpersonalnych

Proces analizy biznesowej jest wysiłkiem zespołowym i jako taki ma największe szanse powodzenia, kiedy członkowie zespołu dzielą się ze sobą wiedzą i informacjami. Dlatego tak ważne są umiejętności interpersonalne. Analityk biznesowy, zwłaszcza ten, który planuje awansować na stanowisko seniorskie lub kierownicze, nie może zaniedbać tego aspektu swojej profesji.

Chcesz zostać analitykiem biznesowym lub rozwinąć swoją karierę? Sprawdź nasze szkolenia:

Business Analyst – Program rozwojowy

Program rozwojowy Business Analyst to cykl 7 szkoleń online. Składają się na niego lekcje na żywo w wirtualnej klasie oraz edukacyjne materiały wideo. Program przeprowadzi Cię przez kluczowe zagadnienia związane z analizą biznesową, w tym identyfikację wymagań, planowanie i monitorowanie procesu analizy biznesowej, tworzenie rozwiązań biznesowych, analizę i wizualizację danych oraz praktyki agile. Program Business Analyst przygotowuje do zdobycia certyfikatów Certified Business Analysis Professional (CBAP), EXIN Agile Scrum Master (ASM) oraz Tableau Desktop Certified Associate.

https://gamitlab.com/szkolenie/analiza-biznesowa-szkolenie-online/

Kurs CBAP

Kurs CBAP (Certified Business Analysis Professional) przygotowuje do zdawania prestiżowego egzaminu certyfikacyjnego, który potwierdza znajomość zaawansowanych zagadnień z zakresu analizy biznesowej. W jego trakcie nauczysz się m.in. korzystać z technik zalecanych przez podręcznik BABOK, zarządzać informacją i planować proces analizy biznesowej.

https://gamitlab.com/szkolenie/kurs-cbap-online-szkolenie/

Autor