Go to content

Co to jest Power BI i dlaczego każdy analityk powinien się go nauczyć?

Gamitlab|22 września 2021

Power BI – co to dokładnie jest i dlaczego podbija serca analityków na całym świecie? W wyjaśnieniu tych kwestii pomoże nam Bartosz Czapiewski, doświadczony konsultant BI i autor blogów SkuteczneRaporty.pl i ExcelBI.pl.

Czy możesz krótko wytłumaczyć naszym czytelnikom, co to jest Power BI?

Power BI jest aplikacją raportowo-analityczną, dostarczoną przez Microsoft. Pozwala ona tworzyć interaktywne raporty (tzw. dashboardy), prezentować wskaźniki biznesowe i udostępniać do innych osób. Z drugiej strony jest to też świetne narzędzie do różnych analiz, które dzięki swojej interaktywności pozwala dotrzeć do wniosków szybciej i łatwiej. Aplikacja nie ma większych barier wejścia, co oznacza, że nie trzeba znać żadnego języka programowania czy innych technologii.

Dlaczego warto się zainteresować tematem narzędzi BI?

Niezależnie od stanowiska, wszyscy jesteśmy dziś analitykami, a dane napędzają gospodarkę, jak kiedyś ropa naftowa. Sprawne posługiwanie się danymi, zarówno w obszarze ich przygotowania, jak i projektowania raportów, które inni będą w prosty i zrozumiały konsumować, jest wymogiem naszych czasów. A ilość danych stale rośnie. I tu właśnie z pomocą przychodzą narzędzia z rynku Business Intelligence, które umożliwiają każdej osobie – od analityka biznesowego po data scientist – na realizację tego procesu od A do Z.

Dashboard Power BI
Power BI to świetne narzędzie do różnych analiz, które dzięki swojej interaktywności pozwala dotrzeć do wniosków szybciej i łatwiej. Źródło grafiki: cloudfronts.com.

Możesz podać przykład, w jaki sposób Power BI pomaga w pracy analitykom?

Po pierwsze, przygotowanie raportu zaczyna się od automatyzacji przygotowania danych w Edytorze Power Query. Już to jest gigantyczną rewolucją, gdyż obróbkę danych nagrywamy raz, a potem ją po prostu odświeżamy przy nowych danych. Dzięki temu unikniemy powtarzania tych samych czynności związanych z przygotowaniem danych przy kolejnym raporcie.

Po drugie, Power BI bazuje na wykresach i interaktywnych filtrach. Dzięki temu analityk łatwo przedstawi dane i szybciej zobaczy wszystkie interesujące miejsca (wyjątki, punkty odstające, anomalie, trendy). Aplikacja ma też kilka opcji autoanalizy, w których wchodzi w buty analityka i próbuje samodzielnie przeanalizować dane.

Po trzecie, sercem tej aplikacji jest model danych wraz z miarami (KPI-ami), dzięki którym połączymy w 1 raporcie wiele perspektyw i obliczymy w transparentny sposób wszystkie potrzebne wskaźniki. Na koniec raport możemy opublikować i uruchomić proces automatycznego odświeżania, tak żeby raport tworzył się w przyszłości bez naszego udziału.

Którą aplikację BI wybrać?

Ile osób, tyle opinii na ten temat. Wśród wiodących narzędzi znaleźć można 3 rozwiązania: Power BI, Tableau, Qlikview. Wg mojej subiektywnej opinii to właśnie Power BI stał się najbardziej wszechstronną aplikacją BI na rynku, choć Microsoft wszedł na ten rynek mocno spóźniony. Microsoft dostarczył kompletne rozwiązanie, zawierające aplikację w wersji Desktop (udostępnioną dla wszystkich za darmo!) oraz Online w rozsądnej cenie. Co więcej, zbudował wiele pomostów z programem Excel i PowerPoint, co nie udało się żadnemu innemu dostawcy. A pierwsze pytanie, które zawsze zadają odbiorcy raportów, brzmi właśnie: Jak mogę mieć to samo w Excelu? 😉

Bartosz Czapiewski tłumaczy, co to jest Power BI
Bartosz Czapiewski jest doświadczonym konsultantem BI.

Jak uczyć się Power BI?

Power BI jako narzędzie składa się z 3 elementów – Pobieranie danych i zapytania (tzw. Power Query) > Model danych > Warstwa prezentacyjna. Jest to spora dawka informacji dla nowych użytkowników. Wiele osób uczy się z informacji rozproszonych o różnej jakości (np. oglądając filmy na YouTube), ale nie jest to polecane podejście. Najlepiej wziąć udział w porządnym 3-dniowym szkoleniu i krok po kroku poznać najważniejsze założenia w pracy z Power BI. Nie ma też sensu od razu na wstępie poznawanie tajników języka DAX, w którym tworzy się kalkulacje. Większy nacisk należy położyć raczej na przygotowanie danych, czyli Power Query.

Czego może się spodziewać uczestnika takiego szkolenia z Power BI?

Uczestnik po szkoleniu:

  • Oszczędzi wiele godzin pracy, tworząc odświeżalne zapytania do źródłowych baz danych, plików i folderów przy użyciu Power Query.
  • Stworzy raporty oparte na kilku źródłach, przetwarzające szybko dużą ilość danych.
  • Będzie projektował dashboardy i udostępniał innym użytkownikom.
  • Zaprojektuje model danych, w którym powiąże kilka tabel relacjami.

Kiedy planujesz takie szkolenie?

Jesienią 2021 r. planujemy 2 sesje na żywo online przez Teams, w dniach 18-20.10.2021 oraz 22-24.11.2021.

Interesuje Cię szkolenie Power BI? Kliknij w poniższy link:

https://gamitlab.com/szkolenie/power-bi-desktop-pobieranie-danych-budowa-modelu-danych-i-projektowanie-dashboardow/

Nasz rozmówca

Bartosz Czapiewski

Konsultant BI i trener z ponad 10-letnim doświadczeniem w pracy w środowisku Power: Power Pivot, Power Query, Power BI.

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, doświadczenie zawodowe jako analityk i menedżer projektów zbierał m.in. w Wizzair, Allianz i Japan Tobacco International. Prowadzi 2 blogi: SkuteczneRaporty.pl i ExcelBI.pl.

Z jego kursów w Akademii SkuteczneRaporty.pl skorzystało 50 000 osób.

Z jego szkoleń skorzystały m.in. Avon, Roedl, BGŻ BNP Paribas, PGNiG, CMC, PwC, Skanska, Nowy Styl, Polpharma, Optima Logistics, Orbium, Żabka, KGHM, GKN Driveline, Pracuj.pl, IKEA, BGK, Vulcan, Man, Rockwool, ING, Vaillant, Santander i Media Markt.

Autor