Go to content

Scrum Master vs Product Owner. W której roli lepiej się sprawdzisz?

Gamitlab|14 stycznia 2021

Zajęło to trochę czasu, ale w końcu Agile przejęło pałeczkę lidera kosztem bardziej tradycyjnych podejść do zarządzania projektami, zwłaszcza w zakresie wytwarzania oprogramowania. W rezultacie mamy do czynienia z ciągle rosnącym zapotrzebowaniem na Scrum Masterów i Product Ownerów, a także z rosnącym zainteresowaniem internetowymi kursami, które zapewniają wiedzę i certyfikacje niezbędne do pełnienia tych ról.

Jeśli zastanawiasz się nad zdobyciem jednego ze wspomnianych certyfikatów, ale nie wiesz, która z ról będzie lepiej do Ciebie pasować, czytaj dalej. W artykule postawiliśmy pytania, które powinny pomóc zdecydować Ci, czy lepiej sprawdzisz się w roli Scrum Mastera czy Product Ownera.

Jesteś strategiem czy taktykiem?

Niektórzy, gdy stoi przed nimi zadanie do wykonania, podchodzą do niego w sposób strategiczny, starannie planując każdy krok przybliżający ich do osiągnięcia celu i przystępują do pracy dopiero, kiedy ich plan jest gotowy w najdrobniejszym szczególe. Inni preferują bardziej elastyczne podejście, a ich talent ujawnia się, kiedy na bieżąco znajdują rozwiązania dla pojawiających się problemów i szybko zaradzają potencjalnym kryzysom. Te dwa podejścia odpowiadają charakterowi pracy omawianych ról.

Product Owner jest strategiem, który patrzy na produkt całościowo oraz potrafi ustalać priorytety i planować prace zespołu z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Odpowiada również za Backlog Produktu i przewiduje, co jest niezbędne do otrzymania oczekiwanych rezultatów.

Scrum Master jest taktykiem, który błyskawicznie dostrzega i rozwiązuje pojawiające się problemy oraz inspiruje i podnosi na duchu cały zespół. Dba o to, żeby zespół efektywnie radził sobie z nieprzewidzianymi trudnościami i zmianami planu.

Należy zaznaczyć, że jest to uogólnienie i granice między obydwiema rolami niekiedy się zacierają. Jednak ogólnie rzecz biorąc, osoby ze zmysłem strategicznym lepiej będą czuć się w roli Product Ownera, a te ze zmysłem taktycznym – w roli Scrum Mastera.

Jak dobre są twoje zdolności komunikacyjne?

Komunikacja w Agile jest kluczowa, niezależnie od pełnionej roli. Jednak jedna z nich wymaga szczególnie wysokich umiejętności komunikacyjnych – mowa o Scrum Masterze.

Większość obowiązków Scrum Mastera opiera się na interakcjach z pozostałymi członkami zespołu oraz zewnętrznymi interesariuszami. Scrum Master przekazuje zespołowi wiedzę z zakresu praktyk Agile, pilnuje, aby Właściciel Produktu był świadom umiejętności i zdolności zespołu oraz pilnuje, żeby reszta firmy wspierała zespół i nie utrudniała jego pracy poleceniami sprzecznymi z założeniami Agile.

Komunikacja musi odbywać się tak, aby nikt nie czuł się zarządzany czy przymuszany do zrobienia czegoś przez Scrum Mastera, gdyż kłóciłoby się to z całą ideą Agile. Scrum Master powinien przekazywać swoje uwagi w sposób spokojny i konstruktywny oraz dawać członkom zespołu szansę na dostrzeżenie problemu i jego samodzielne rozwiązanie.

To najlepszy sposób, żeby pozwolić zespołowi się rozwinąć.

Oczywiście łatwiej powiedzieć niż zrobić i właśnie dlatego umiejętności komunikacyjne są kluczowe do bycia dobrym Scrum Masterem. Innymi słowy, jeśli potrafisz dobrze się komunikować, prawdopodobnie będziesz świetnie sobie radzić w roli Scrum Mastera.

Czy czujesz się komfortowo z biznesową stroną rozwoju oprogramowania?

Każde oprogramowanie ma swoje uzasadnienie biznesowe w kwestii tego, jakie problemy rozwiązuje, dla jakich klientów jest tworzone i dla jakich użytkowników końcowych jest skierowane. W świecie rozwoju oprogramowania istnieją dwa typy ludzi: ci, którzy lubią być zaangażowani w biznesowe aspekty tej branży i ci, którzy za tym nie przepadają.

Jeśli znajdujesz się w pierwszej grupie, rola Product Ownera będzie dla ciebie idealna. Product Owner jest osobą, która odpowiada za większość strony biznesowej Agile. Wśród jego obowiązków leży komunikacja z interesariuszami, ustalanie priorytetów Backlogu Produktu i dbanie o to, aby reszta zespołu rozumiała biznesową logikę stojącą za produktem.

Jeśli nie czujesz się z tym komfortowo, rola Product Ownera może nie być dla Ciebie.

Jaki jest twój poziom empatii?

Empatia, zdolność zauważania i rozumienia uczuć innych, jest przydatną cechą niezależnie od roli pełnionej w świecie biznesu. Jeśli chodzi o Agile, szczególnie empatyczne osoby powinny dobrze odnaleźć się w roli Scrum Mastera.

Osoby empatyczne będą w stanie dostrzec niektóre problemy w zespole, którymi członkowie zespołu mogą nie chcieć się otwarcie dzielić. Dostrzegając ukryte problemy, Scrum Master nie tylko jest w stanie je rozwiązać, ale też daje członkom zespołu sygnał, że jest osobą, na której mogą polegać.

Empatyczny Scrum Master będzie również w stanie lepiej zrozumieć relacje pomiędzy Product Ownerem a zespołem czy między zewnętrznymi interesariuszami a Właścicielem Produktu.

Jeśli dobrze rozpoznajesz emocje innych i wiesz, co myślą, nawet gdy nie mówią tego wprost, prawdopodobnie bardzo dobrze odnajdziesz się w roli Scrum Mastera.

Czy lubisz mówić ludziom, co mają robić?

Jeśli w twojej naturze leży mówienie ludziom wprost, co mają robić, mamy dla ciebie złe wieści – ani rola Scrum Mastera, ani Product Ownera nie będzie dla ciebie odpowiednia.

Może to nawet oznaczać, że Agile w ogóle nie jest rozwiązaniem dla Ciebie.

Kluczowym punktem Agile są samodzielne zespoły. Rolą Scrum Mastera i Product Ownera jest ich wspieranie, służenie radą i zapewnianie warunków do odniesienia sukcesu.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższe pytania pomogą Ci podjąć decyzję, czy lepiej odnajdziesz się w roli Scrum Mastera, czy Product Ownera. Oczywiście przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zrobić dalszy research dotyczący twardej wiedzy niezbędnej dla każdej z ról, jednak powyższe pytania powinny dać Ci pojęcie, czego możesz się spodziewać.

Artykuł na podstawie tekstu „Scrum Master or Product Owner: What Suits You Better?” autorstwa Juga Babića

O autorze

Jug Babić pracuje jako marketer w VivifyScrum, firmie odpowiedzialnej za narzędzie do zwinnego zarządzania projektami o tej samej nazwie. Spędził niemal dekadę w marketingu internetowym, skupiając się na tym, jak nowe technologie kształtują świat biznesu.

Autor